Kapilaroskopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, polegająca na ocenie mikrokrążenia w obrębie skóry i błon śluzowych. Najczęściej obserwowanym miejscem są wały paznokciowe palców dłoni.
Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce objawów i zespołów Raynauda, głównie w Reumatologii w przebiegu chorób tkanki łącznej. Również w mikroangiopatii cukrzycowej, chorobach naczynioskurczowych oraz niedokrwieniu kończyn dolnych.
Kapilaroskopia przydatna jest również w takich schorzeniach jak trądzik różowaty, zapalenie łojotokowe skóry, łuszczyca, odmrożenie i zaburzenie neurologiczne – parestezja, zaburzenie czucia w dystalnych odcinkach kończyn.
Przygotowanie do badania
W ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie nie należy usuwać „skórek” przy paznokciach, ani wykonywać manicure w ciągu 6 godzin poprzedzających kapilaroskopię. Nie należy również nadużywać picia kawy oraz mocnej herbaty, nie wolno palić papierosów i pić alkoholu (w dniu badania oraz dniu poprzedzającym). Należy zgłosić się minimum 20 minut przed badaniem tak, aby naczynia krwionośne rąk przystosowały się do temperatury pomieszczenia (zalecenie szczególnie ważne zimą).
W dniu badania paznokcie nie mogą być pomalowane. Badanie wykonuje lek. med. Małgorzata Bethke – specjalista reumatolog.
Badanie płatne w dniu wizyty. Nie jest wymagane skierowanie. Rejestracja osobiście lub telefonicznie.