Wojewódzka Przychodnia Reumatologiczna powstała w roku 1954 r. z inicjatywy dr n. med. Witolda Dudzińskiego. Pierwsze pomieszczenia Przychodni mieściły się przy ulicy Warmińskiego 3. Kierownikiem został jej założyciel. Po dwóch latach przeniesiono Przychodnię na ul. Jagiellońską. W roku 1965 placówka otrzymała pomieszczenia w budynku przy ul. Al. 1-Maja 46. Witold Dudziński wciąż modernizował Przychodnię. Powstał gabinet masażysty oraz utworzono mały gabinet fizykoterapii. W miarę upływu czasu powstała także sala gimnastyczna.
W roku 1978 dr n. med. Witold Dudziński przekazuje kierownictwo lek. med. Stanisławowi Zabielskiemu. Udaje mu się uzyskać więcej pomieszczeń dla Przychodni, jednak wymagają one one remontu. W 1985 roku po zakończonych pracach adaptacyjnych Przychodnia Reumatologiczna doczekała się nowych, dobrze wyposażonych gabinetów. Kierownik Zabielski stara się o większą liczbę fachowych pracowników. Poszerzeniu ulega ilość zabiegów udzielanych w Przychodni. Aspiracją doktora jest adaptacja pomieszczeń piwnicznych Przychodni na dział hydroterapii.
Po nagłej śmierci lek. med. Zabielskiego funkcje kierownika powierzono lek. med. Halinie Wolańskiej. Daje się ona poznać jako rzetelny człowiek, dobra organizatorka, która z dużym poczuciem obowiązku wywiązuje się z powierzonych zadań.
Z dniem 1 sierpnia 1992 r. decyzją Wojewody Bydgoskiego przychodnia reumatologiczna zostaje wyłączona z Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych. Przychodnia zyskuje samodzielność, a tym samy nową nazwę: WOJEWÓDZKA PRZYCHODNIA REUMATOLOGICZNO – REHABILITACYJNA.
Podstawowym kierunkiem działania Przychodni jest zapewnienie specjalistycznej opieki zdrowotnej ludności z terenu miasta, a także z terenu województwa na zasadzie wolnego wyboru lekarza.
We wrześniu 1994 roku dyrektorem zostaje lek. med. Alicja Klimkiewicz – Molska.
W 1995 roku po 10 latach adaptowano i urządzono dział hydroterapii.
Kolejna zmiana kierownika – rok 2004 – zostaje nim lek. med. Ewa Domżalska.
W roku 2005 Przychodnia otrzymała nową siedzibę – budynek po wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Bydgoszczy. Pomieszczenia wymagały kapitalnego remontu i przystosowania. Grudzień to czas przeprowadzki. Nowa siedziba, nowe pomieszczenia, nowy sprzęt rehabilitacyjny, nowe wyposażenie, tylko zespół ten sam. Dołączyła do nas także Poradnia Urazowo-Ortopedyczna oraz Pracownia RTG i USG. Zmienia się też nazwa na: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Reumatologii i Rehabilitacji w Bydgoszczy.
Prace trwają jeszcze cały 2006 rok, ale i tak jest już pięknie. Kolejne lata to ciągłe unowocześnianie naszej placówki. Zakupienie kolejnych nowoczesnych sprzętów rehabilitacyjnych, cyfrowego aparatu RTG oraz Dopplerowskiego aparatu USG.
A co dalej… czas pokaże.